Rodzaje rowerów MTB

W temacie MTB rowery pochodzące z poszczególnych gatunków niczym się nie różnią – według laika. Bardziej doświadczony cyklista od razu wychwyci subtelne różnice.

ROWERY MTB

Termin Mountain Terrain Bikes zawiera w sobie wszystkie typy rowerów górskich: począwszy od tych dziecięcych aż po wyczynowe. Ich cechą charakterystyczną są szersze opony, mała rama, ogromna rozpiętość przełożeń.rower mtb sklep

ROWERY XC

Cross country w dosłownym tłumaczeniu oznacza „na przełaj”. Ten typ roweru MTB przeznaczony jest właśnie do szybkiej jazdy w trudnych warunkach. Liczą się: szybkość, lekkość, zwrotność. Często XC wykorzystuje się podczas profesjonalnych zawodów. Dlatego pozbawiono je błotników, oświetlenia czy innych „zbędnych” akcesoriów. W efekcie powstaje dwukołowiec o wadze bliskiej 7 – 9 kg. Ramy są sztywne, wykonane z aluminium bądź karbonu. W połączeniu z v – breakami awansują na prawdziwe demony prędkości.

FREERIDE BIKES

Full Suspesion stanowi ciekawą wariację downhillowca. Przede wszystkim wyróżnia się większą masą, ponieważ jego rama powstaje ze stopów aluminium i stali. Nadrzędnym celem jest zapewnienie komfortu podczas szybkiej jazdy w dół. Obowiązkowe stają się więc bezpieczne breaki, pełna amortyzacja, kilkuzawiasowa konstrukcja. Ponadto z przodu znajduje się dodatkowa przerzutka do wjazdy pod górę.

W kwestii MTB rower zawiera w sobie wiele kontrastowych, także nieopisanych tu, typów. Z uwagi na przeznaczenie, dostosowano je odpowiednio do potrzeb właściciela. „Góral” nadaje się do jazdy w każdym terenie, który nie jest utwardzaną szosą.