Czym muszą charakteryzować się spodnie narciarskie?

Teoretycznie na nartach można jeździć w dowolnej odzieży sportowej, ale inwestycja w specjalne wyposażenie przed wyjazdem w góry to nie tylko wymysł podyktowany chęcią podobania się innym na stoku. Dobrze dobrana, wygodna odzież ochroni przed chłodem i kontuzjami, które zdarzają się nie tylko początkującym. Ułatwi też poruszanie się i podnoszenie swoich narciarskich kwalifikacji.

Cechy pożądane w przypadku spodni narciarskich

Ubrania przeznaczone do jazdy na nartach, na przykład spodnie narciarskie, wykonane są z materiałów wodoodpornych i ocieplanych od strony wewnętrznej. Chociaż w kurortach umożliwiających jazdę na nartach pogoda bywa bardzo piękna, mróz może trzymać przez cały czas pobytu tam i trzeba będzie zadbać o ciepłą odzież. Warstwa ocieplająca nie jest zbyt gruba i wciąż oferuje przewiewność, dlatego w dobrze dobranych spodniach narciarskich nie występuje zjawisko pocenia się, temperatura jest idealna, a ciało dobrze chronione.

Fasony, kolory, rozmiary…

Oczywiście spodnie narciarskie nie mogą być dobrane przypadkowo albo odziedziczone po starszym rodzeństwie. Żeby dobrze służyły, muszą mieć idealny rozmiar, gdyż inaczej powodują dyskomfort (na przykład zbyt obcisłe mogą ocierać, zbyt długie to wręcz zagrożenie dla bezpieczeństwa itd.). Ich fason bywa przeważnie tradycyjny – sportowy, niezależnie od płci noszącego. Kolor jest najmniej ważny, ale poleca się albo jaskrawe barwy, albo elementy odblaskowe. Pozwoli to zauważać daną osobę z daleka i ominąć ją, jeśli nagle pojawi się na drodze.