Nie tylko zakazy są ważne

Nie od dziś wiadomo, że jednym z największych zagrożeń dla żyjących w miastach ludzi nie jest przestępczość, czy też ryzyko wypadku, a zanieczyszczone powietrze, które niezwykle dotkliwie, a przy tym z początku niezauważanie, dewastuje zdrowie każdej osoby nim na co dzień oddychającej.

Co zrobić żeby nie truć?

Miasta starają się jak mogą ratować tę sytuacje, poprzez ograniczanie różnymi sposobami ruchu samochodowego w ścisłych centrach. Wiąże się to zarówno z wprowadzaniem opłat za sam wjazd w określone strefy, jak również za opłaty z parkowanie w nich. Wszystko to ma spowodować, że samochód stanie się nieopłacalny dla przeciętnego mieszkańca miasta.
Czy nie istnieje jednak bardziej ludzki sposób na ograniczenie ruchu samochodów?

Zdrowa alternatywa

Jak powszechnie wiadomo lepiej jest edukować niż karać. Władze miast również starają się tym tokiem rozumowania iść i coraz większą popularnością cieszą się rowery miejskie https://www.goride.pl/rowery-miejskie.
Są to rowery, które za niewielką opłatą może wypożyczyć na określony czas właściwie każdy. Umożliwia to tanie, a przy tym szybkie i zdrowe przemieszczanie się po mieście. Bardzo szybko zauważono, że z rowerów miejskich mieszkańcy nie korzystają tylko w dni wolne, ale przede wszystkich wykorzystują je jako transport do pracy. Spowodowało to nagłe zniknięcie z ulic wielu tysięcy samochodów, które dzień w dzień jeździły i truły wszystkich mieszkańców. Stało się to bez kar i mandatów, a jedynie poprzez prostą zachętę.