Ćwiczenia na nogi na wyciągu

Wyciąg jest wielofunkcyjnym przyrządem treningowym, często wykorzystywanym w siłowniach lub klubach fitness. Warto się z nim zapoznać i bliżej zaprzyjaźnić, ponieważ to fantastyczny sprzęt do ćwiczeń wielu różnych partii mięśniowych. Mało kto wie, że na wyciągu można zarówno stać, jak i siedzieć, co daje nam możliwość wzmacniania mięśni nóg. Jak zatem ćwiczyć nogi na wyciągu?

Wyciąg siłownia a mięśnie czworogłowe

W ćwiczeniach nóg na wyciągu na siłowni wykorzystujemy wyciąg dolny. W treningu wykorzystuje się ruch tylko w stawie kolanowym. Obciążenia są raczej niewielkie, jednak warto zawsze skonsultować się z trenerem, żeby konkretnie ustawić właściwy ciężar ćwiczenia. Ćwiczenia można wykonywać jednonóż lub obunóż. Na początku lepiej trzymać się zasady ćwiczenia jedną nogą i zaczynać od treningu na wyciągu, jeśli w dalszym planie treningowym mamy rozpisane inne ćwiczenia na nogi.

Jak ćwiczyć mięśnie kulszowo-goleniowe na wyciągu?

Podobnie możemy ćwiczyć mięśnie tylnej strony uda, także wykorzystując ruch kolana i małe obciążenie na wyciągu. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest ustawienie nogi i miednicy, aby prawidłowo wykonać ćwiczenie i uzyskać zamierzone efekty treningowe. Konieczne jest też trzymanie się pełnego zakresu ruchu. Mięśnie zyskują objętość i masę kiedy ćwiczymy do końca zakresu, dlatego nigdy nie odpuszczajmy sobie ćwiczeń na rzecz szybszego skończenia treningu. Kluczem do sukcesu jest precyzyjne, systematyczne wykonywanie ćwiczeń i regularne ocenianie zmian w objętości mięśni nóg.