Nauka jazdy na nartach – od czego zacząć?

nauka jazdy na nartach

Jazda na nartach to prawdziwa frajda. Dla wielu stała się wręcz pasją. Widać to doskonale na stokach narciarskich. Nie ma się zatem co dziwić, że coraz więcej osób decyduje się nauczyć szusować na nartach. To wcale nie jest takie trudne. Trzeba po prostu pamiętać o kilku zasadach.

Nauka chodzenia w butach

Nauka jazdy na nartach zaczyna się od… chodzenia. Wiele osób to bagatelizuje. To błąd. Naukę rozpocząć należy od chodzenia w butach narciarskich. Początkowo nie jest to bowiem takie łatwe. Wszystko dlatego, że jest to zupełnie inne obuwie niż te, w których chodzi się na co dzień.

nauka jazdy na nartachNauka chodzenia w nartach

Kiedy już opanuje się chodzenie w butach narciarskich można założyć narty. Jednak zanim dojdzie do pierwszego zjazdu kursantach znów czeka nauka chodzenia. Tym razem w nartach. Ważne, aby dobrze opanować dwa podstawowe style chodzenia na nartach. Klasyczny oraz łyżwowy.

Pierwszy zjazd na nartach

W końcu najlepszą nauką jazdy na nartach będzie ta, która jest dla nas wygodna. Tutaj przechodzi do najważniejszego etapu. To pierwszy zjazd na nartach. Na początku powinien być to zjazd zwany pługiem. Polega on na ułożeniu nart w odwróconą literę V. Taki zjazd pozwala także na łatwe skręcanie. Wystarczy przenosić ciężar ciała na prawą lub lewą stronę.

Jazda szusem

Teraz czas na prawdziwą frajdę, czyli szusowanie. Podczas zjazdu szusem narty ułożone są równolegle do siebie.Jazda na wprost jest dość prosta. Podczas tego etapu najważniejsza jest nauka skręcanie. Jest to dużo trudniejsze w porównaniu z jazdą pługiem i wymaga dużo więcej wysiłku.