Jak przygotować basen na zimę?

pompa basenowa

Choć posiadanie basenu to ogrom przyjemności i związanych z nimi fantastycznych chwil w gronie rodzinny, to basen jest także obiektem ogromnej ilości obowiązków. Jednym z największych z nich jest z pewnością konieczność przygotowywania go co roku do zimy. Nie można basenu pozostawić w takim stanie, w jak istnieje on w lecie, ponieważ groziłoby to bezpowrotnym uszkodzeniem nie tylko jego konstrukcji, ale również znajdującej się w nim instalacji.

Niezbędne czynności

Podstawową sprawą, jaką należy zrobić, aby przygotować basen do zimy, to wypuścić z niego wodę. Nie należy jednak robić tego całkowicie, co często jest czynione przez mniej doświadczonych użytkowników, ale pozostawić część na dole. Przyjmuje się, że dobrze jest pozostawić około 10 cm powyżej poziomu dysz napływowych.


Następnie należy dokładnie umyć powierzchnie basenu z glonów i innych zanieczyszczeń, które odsłoniła woda.


Kolejnym krokiem jest otworzenie zaworów dysz napływowych, tak aby znajdująca się w nich woda została usunięta. Pozostawienie jej mogłoby doprowadzić instalację do uszkodzenia. Bardzo ważne jest to, aby pompa do basenu nie pracowała przy tej czynności na sucho.

pompa basenowa


Następnie należy pompę do basenu zdemontować i wraz z pozostałymi elementami instalacji przechować do wiosny w ciepły i suchym miejscu.


Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie wszystkich otworów instalacji, jak również przykrycie lustra wody folią ochronną. Warto też przed przykryciem dosypać do niej specjalnego preparatu, który zahamuje rozwój glonów.