Aminokwasy EAA

suplement eaa

Co oznacza nazwa EAA? Jakie zalety ma stosowanie aminokwasów z takiej grupy?

EAA

Jest to skrót od anielskiego zwrotu „essential amino acids”. Oznacza aminokwasy niezbędne do życia, które powinniśmy dostarczyć z pożywienia, gdyż organizm ich nie produkuje. 

Są to aminokwasy egzogenne, bardzo często łączone z BCAA, co pozwala na uzyskanie wzmocnienia mięśni przez długi czas, jak i bezpośrednio po treningu. Jeśli organizmowi brakuje tego związku, dochodzi do problemów związanych z nasileniem procesów katabolicznych i regeneracją mięśni.
Preparaty tego typu można zakupić w kapsułkach, ale także w proszku.
Są one stosowane aby uzupełnić dietę w pełnowartościowe aminokwas, których pożywienie nam nie dostarcza.

BCAA kontra EAA

To, który rodzaj preparatu wybierzemy jest kwestią indywidualną. Preparaty BCAA są zalecane osobom, które bardzo często trenują i mają mocno obciążony organizm. Aminokwasy EAA natomiast zazwyczaj wybierają osoby, które pilnują rygorystycznych założeń dietetycznych. Korzyści uzyskają także weganie i wegetarianie, bazujący na białkach pochodzenia roślinnego, co nie jest pełnowartościową dietę. 
Do prawidłowej regeneracji należy dostarczyć organizmowi wszystkich białkowych aminokwasów, zwłaszcza, gdy nie spożywamy mięsa, ryb, jajek, twarogów itp.

Jeśli każdego dnia staramy się spożywać pełnowartościowe produkty białkowe, EAA okaże się pomocne w okresie zwiększonego zapotrzebowania na aminokwasy (czyli podczas treningów i w porach po treningu). Taka opcja pozwoli szybciej powrócić organizmowi do sprawności po wyczerpującym wysiłku fizycznym.