Buty w góry: jak je wybrać?

Górskie wędrówki mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Jak się do nich przygotować? Jakie buty najlepiej sprawdzą się na górskich szlakach?

Buty w góry: jakie cechy są najważniejsze?

Idealne obuwie na górskie wędrówki powinno zapewniać wygodę i bezpieczeństwo. Ze względu na fakt, iż na górskich ścieżkach czekają na nas liczne przeszkody i zagrożenia,buty w góry znacznie odbiegają swym wyglądem od tradycyjnego obuwia sportowego. Wysokie i masywne, mają chronić nasze stopy przed otarciami i urazami, muszą też solidnie trzymać kostkę, dzięki czemu zwykłe potknięcie nie zakończy się poważną kontuzją.

Jak dopasować buty do górskich wędrówek?

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przy zakupie butów na górskie wędrówki,jest ich wysokość. Możemy postawić na buty wysokie, mocno trzymające kostkę i chroniące ją przed kontuzją, możemy postawić na niskie buty, które wprawdzie nie zabezpieczą kostki, jednak stopie zapewnią maksymalną ochronę w trakcie wędrówki. To drugie rozwiązanie może się sprawdzić w niskich górach, na mniej wymagających szlakach. W górach wysokich oraz tam, gdzie czekają na nas strome i kamieniste ścieżki, bezpieczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem będą buty sięgające poza kostkę.

Bez względu na to, na jaką wysokość butów górskich w ostateczności się zdecydujemy, solidna podeszwa i mocna cholewka to sprawy bardzo ważne. W przypadku podeszwy, bardzo ważna jest amortyzacja oraz bieżnik, dzięki któremu górskie buty zapewnią nam doskonałą przyczepność do podłoża – https://www.polarsport.pl/buty.html . Cholewka może być wykonana zarówno ze skóry, jak i ze sztucznych tworzyw. Najważniejsze, by but posiadał wewnętrzną warstwę z nieprzemakalnej membrany. Dzięki temu kałuże, błoto i deszcze nie będą nam utrudniać wędrówki, a my unikniemy problemów z przemoczonym obuwiem.

Im wyższe góry, im dłuższe wędrówki, tym solidniejsze powinny być buty. Jeśli w porę zadbamy o ich odpowiedni wybór, możemy zaoszczędzić sobie wielu przykrych niespodzianek na trasie i bez problemów pokonać niejeden szlak.