Czepek – obowiązkowe wyposażenie pływaka

czepek na basen długie włosy

Większość pływalni i basenów wymaga posiadania czepka. Pomaga to utrzymać lepszą higienę w niecce basenowej oraz dobry stan obsługujących ją urządzeń.

Jednak czepek służy pozytywnie także użytkownikowi. Chroni włosy przed negatywnym działaniem chloru i pomaga utrzymać ich ład. Także osoby z długimi włosami nie muszą się martwić. Zawsze można kupić czepek na basen długie włosy. Zainteresowani mogą wybrać czepek materiałowy, bardziej rozciągliwy albo też model ze specjalnie wydłużoną tylną częścią.

Czepki są wytwarzane:

czepek na basen długie włosy– z materiału z lycrą, dzięki której nabierają większej elastyczności,

– z lateksu – zapewnia najbardziej optymalną oddychalność, zapobiega więc przegrzaniu, co istotne zwłaszcza podczas pływania w dość ciepłej wodzie,

– z silikonu – uważane za najbardziej profesjonalne i stąd zazwyczaj najdroższe. Są bardziej rozciągliwe, niż lateksowe oraz bardzo wytrzymałe.

Czepki chronią nie tylko włosy pływaka, ale i uszy i to często przed tak negatywnymi skutkami kontaktu z wodą, jak stany zapalne.

Pomagają też osiągnąć lepsze efekty w pływaniu, gdyż umożliwiają osiągnięcie bardziej opływowego kształtu.

Używając czepka, zazwyczaj nie trzeba później włosów suszyć, co przy dużej ich długości może trwać dość długo. Dodatkowo wychodzenie z mokrymi włosami, kiedy panuje niska temperatura, morze grozić chorobą. Czepek oszczędzi więc czas po zakończonych zajęciach i zmniejszy ryzyko przeziębienia, kiedy opuszcza się teren pływalni.