Wybór kółek do rolek

kółka do rolek

Każdy kto uwielbia jazdę na rolkach doskonale wie, jak ważny jest odpowiedni dobór kółek. Od tego bowiem zależy komfort jazdy. Parametry jakimi przede wszystkim należy się kierować o wielkość oraz twardość kółek do rolek.

Najczęściej w kolkach można spotkać cztery kółka. Są one wykonane z wytrzymałego materiału takiego jak uretan lub poliuretan. Co prawda, można także spotkać rolki z kółkami plastikowymi, jednak przyznać należy, że nie są one zbyt trwałe.

Kółka do rolek pod kątem ich wielkości można podzielić przede wszystkim na trzy kategorie: kółka małe, średnie oraz oczywiście duże. To jaki rodzaj kółek zostanie wybrany zależy od zaawansowania użytkownika oraz od przeznaczenia.

kółka do rolekKółka małe mają średnicę między 47 a 70 mm. Są to kółka przeznaczone przede wszystkim do jazdy agresywnej. Cechują się bowiem możliwością wykonywania szybkich manewrów. Ich zwrotność wynika właśnie z małych rozmiarów. Kółka średnie natomiast posiadają średnicę między 70 a 84 mm. Te kółka cechuje bardzo dobra przyczepność. Dlatego idealnie nadają się dla osób początkujących, które jeżdżą na rolkach przede wszystkim rekreacyjnie. Jeśli chodzi o kółka duże to ich średnica wnosi 84 – 110 mm. Stosuje się je do jazdy szybkiej. To co trzeba o nich wiedzieć, to fakt, iż są one mniej zwrotne. Oznacza to, że dużo trudniej wykonuje się w nich skręty. Biorąc jednak pod uwagę, że stosuje jej się to jazdy szybkiej, nie jest to duży problem.