Rower na miarę dziecięcych marzeń

W sklepach można znaleźć doprawdy szeroki wybór rowerów dziecięcych. Wiele z nich wygląda po prostu obłędnie, niektóre mają bardzo dużo gadżetów, które zachęcają, by wybrać właśnie je. Idąc do sklepu w celu zakupu nowego dziecięcego roweru w tym stylu – https://sprint-rowery.pl/rowery-dzieciece nie należy sugerować się jednak tym, który będzie się najlepiej prezentować. Dobór odpowiedniego modelu to nie lada wyzwanie, ponieważ należy wziąć tutaj pod uwagę wiele kwestii. 

Jak wybrać rower dziecięcy – prosta metoda

Wielu producentów podaje przy modelu danego roweru wiek dziecka, dla którego jest on przeznaczony. Ma to być jednak jedynie wskazówka dla rodziców, a nie jedyny wyznacznik. Dzieci są zupełnie różne. Jedne są wysokie, inne niskie, mają też różną długość ramion. Podczas wyboru roweru idealnego należy pod uwagę wziąć kwestie takie jak: długość nogi, ramion, proporcje ciała oraz umiejętności dziecka. To bardzo wiele elementów. Najważniejszym z nich jest jednak długość nogi. Na podstawie tego parametru w najprostszy, a jednocześnie najbardziej trafny sposób dobrać można rozmiar roweru dla dziecka. Wysokość siedziska powinna być dostosowana do długości nogi. 

Najmniejsze rowerki – czyli o pierwszym kroku w stronę rowerowej przygody

Jeszcze kilkanaście lat temu nikt w Polsce o nich nie słyszał, ale dziś królują na wszystkich osiedlowych podwórkach. Są to rowerki biegowe – przeznaczone dla najmłodszych dzieci, bo tych już od 18 miesiąca życia. Rower biegowy nie ma pedałów. Ma on jednak nauczyć dziecko odpychania się, rozwijać motorykę oraz koordynację. To urządzenie to must have każdego małego dziecka. Właśnie dzięki niemu wśród najmłodszych dzieci pielęgnować można fascynację rowerami. Rowerki biegowe zyskały na popularności, ponieważ dzieci je wprost uwielbiają. Wiedzieć trzeba, że nawet tutaj do wyboru są różne rozmiary. Najmniejsze rowery biegowe mają koła w rozmiarze 10″, te nieco większe to rozmiar 12″. 

Rower z bocznymi kółkami

Zaraz po rowerku biegowym przychodzi czas na pierwszy rower na pedały. Niektórzy od razu decydują się uczyć dziecko jazdy tylko na dwóch kółkach, jednak zdecydowana większość preferuje najpierw naukę pedałowania przy użyciu dodatkowych, bocznych kółek. Dzięki temu dziecko może swobodnie nauczyć się zasady działania prawdziwego roweru, ale nie ma tu możliwości upadku. Koła dla typowego 3 – 5 latka to 12-16″. To bardzo ważne, by rower dobrany był indywidualnie do wzrostu dziecka. Zbyt mały lub za duży rower sprawi, że jazda będzie niekomfortowa, a dziecko może się szybko zniechęcić. 

Gadżety, ach te gadżety

W gadżetach kocha się wiele osób, a dzieci wprost za nimi przepadają. Warto jednak odrobinę ukrócić tę miłość i mądrze wybrać model roweru. Bardzo duża ilość gadżetów nie zawsze jest dobrym wyborem. Kilkulatek potrzebuje tak naprawdę niewiele – dobrych hamulców oraz tylnej przerzutki. Przednie przerzutki mogą dziecko rozpraszać, a co za tym idzie, znacznie obniżać jego bezpieczeństwo na drodze. Poza tym pamiętać należy, że im mniej gadżetów, tym prostszy dany rower w serwisowaniu.