Wszystko co trzeba wiedzieć aby wybrać kask rowerowy

Choć jazda na rowerze uważana jest za świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, zadbanie o swoją kondycję czy też ogólnie o zdrowie, to jednak zwykła i zupełnie niewinna przejażdżka rowerowa może zakończyć się prawdziwym dramatem. Wystarczy bowiem brać udział w wypadku i uderzyć głową o asfalt lub krawężnik, aby nie wrócić cało do domu. Nic więc dziwnego, że tak wielu rowerzystów przykłada ogromną uwagę do tego, jakie posiadają zabezpieczenie głowy. Jak wybrać kask rowerowy, aby możliwie najlepiej chronił on głowę przed uszkodzeniem?

Praktyczne cechy dobrego kasku rowerowego

Wybór dobrego kasku rowerowego warto zacząć nie od tych najpoważniejszych i najbardziej zaawansowanych jego cech, lecz od tych najbardziej podstawowych zagadnień. O czym konkretnie mowa?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą podczas wybierania kasku rowerowego jest to, aby dobrać go w odpowiednim rozmiarze do swojej głowy. Niestety, łatwo jest tu popełnić błąd np. poprzez nieprzymierzanie w odpowiedni sposób kasku, co doprowadzić może do ryzyka posiadania modelu np. zbyt dużego, który leżąc luźno na głowie, może nie zadziałać tak, jak powinien i z tego powodu, pomimo posiadania go na głowie, tak czy inaczej dozna się bardzo poważnych obrażeń.

Inną bardzo ważną kwestią jest to, aby kupowany kask wyposażony był w dobrej jakości, szeroko regulowane paski zapinające, dzięki czemu da się go dobrze dopasować i przymocować do głowy.

Ostatnią z praktycznych spraw związanych z wyborem kasku rowerowego jest to, ab nie bać się kupowania modeli jaskrawych. Często szczególnie panowie wolą wybierać modele czarne lub szare. Jest to błąd, ponieważ jaskrawy kask powoduje wzrost widoczności rowerzysty, a tym samym minimalizuje ryzyko wypadku.

Profesjonalne zagadnienia dotyczące wyboru kasku rowerowego

Jak jednak można się łatwo domyślić, powyższe cechy nie wyczerpują w całości problemu kupienia dobrego i bezpiecznego kasku na rower. Nie da się ukryć, że również ważną kwestią jest w tym wypadku np. to, jaki będzie rodzaj kupowanego kasku. Oczywiście jeśli rower wykorzystuje się jedynie do rekreacyjnej jazdy, dojazdów do pracy, czy też wycieczek po parku, można kupić zwykły, rekreacyjny kask o uniwersalnej charakterystyce. Jeśli jednak rower traktuje się nieco poważniej i jeździ nim np. w zawodach górskich czy też wyścigach kolarskich, nawet tych amatorskich, to jednak konieczne staje się posiadanie odpowiednio dobranego do tych celów kasku. Pamiętać bowiem trzeba, że w przypadku jazdy terenowej kask musi być odpowiednio mocny, aby sprostał znacznie mocniejszym uderzeniom niż ten rekreacyjny. Dodatkowo kask szosowy, który używany jest podczas jazdy na rowerze szosowym, musi być wykonany w odpowiednim kształcie. Przyjmuje on wtedy postać charakterystycznej, aerodynamicznej łzy, która nie wpływa negatywnie na pęd powietrza podczas szybkiej jazdy takim rowerem. I choć cechy te wydają się mało ważne, to jednak tak naprawdę mają wcale nie mniejsze znaczenie niż to, jaki się posiada rower, jaka jest waga jego ramy, czy też skuteczność hamulców.