Czym jest narciarstwo uprawiane na nartach skiturowych?

Narciarstwo skiturowe staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Osoby interesujące się narciarstwem w ogóle zapewne wiedzą, w czym rzecz, natomiast osoby, które stykają się z tematyką narciarstwa raczej pobieżnie, mogą nie wiedzieć, o co chodzi. Warto zatem jest wyjaśnić to zagadnienie, ponieważ jazda na nartach skiturowych, może być bardzo dobrą propozycją dla osób, które chciałyby być aktywne w zimie, a niekoniecznie są narciarzami biegowymi lub zjazdowymi.

Czym jest narciarstwo skiturowe?

Narciarstwo skiturowe jest to w najbardziej ogólnym ujęciu połączenie narciarstwa zjazdowego z narciarstwem biegowym. Dodatkowo warto podkreślić, że zdecydowanie największa grupa pasjonatów tej formy aktywności, preferuje „dzikie stoki” oraz nieprzetarte szlaki. Innymi słowy, traktują tego typu sport, jako swoiste połączenie narciarstwa z turystyką górską w wydaniu zimowym. Oczywiście wymienione aktywności nie mogłyby być możliwe, gdyby nie odpowiedni sprzęt. Najważniejsze są oczywiście narty skiturowe, które nabędziesz na polarsport.pl. Dzięki nim możemy zarówno zjeżdżać ze wzniesień, jak i podchodzić pod górę i biegać. Umożliwia to odpowiednia konstrukcja wiązań narciarskich oraz butów skiturowych. Dodatkowo do nart podczas podchodzenia zakładane są tak zwane foki.

Skąd wzięło się narciarstw skiturowe?

Jazda na nartach skiturowych nie jest wbrew pozorom niczym nowym. Jest to wręcz powrót do początków narciarstwa, tylko z lepszym i bardziej efektywnym sprzętem. Początki narciarstwa nie różniły się bowiem znacząco od tego, co obecnie nazywamy narciarstwem skiturowym. W czasach kiedy nie było infrastruktury, czyli wyciągów oraz ratrakowanych stoków, jedyną możliwością do zjeżdżania na nartach było, dostanie się na górę o własnych siłach, a następnie z niej zjechanie, najczęściej po stoku w miękkim puchu. Obecnie oprócz samego sportu, narciarstwo skiturowe kładzie również nacisk na takie elementy jak kontakt z naturą, ciszę górskiej pustki, możliwość wyciszenia się oraz sprawdzenia, czyli rzeczy, których próżno szukać na zatłoczonym stoku.