Raczki na buty jako element wyposażenia miłośników zimowych wypraw w góry

Decydując się na zimową wyprawę w góry, należy być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne oraz trasy pokryte ziemią, błotem, śniegiem lub lodem. Sprawne poruszanie się po szlakach umożliwia wygodna, termiczna odzież, a także odpowiednie obuwie. Do elementów wyposażenia, które warto mieć w plecaku, zaliczyć należy specjalne raczki nakładane na obuwie.

Czym różnią się raczki na buty od tradycyjnych raków

W porównaniu do tradycyjnych raków stosowanych w alpinizmie, raczki na buty są zdecydowanie mniejsze i lżejsze. Są to swego rodzaju nakładki, które mogą być umieszczone na tradycyjnym zimowym obuwiu. Tego rodzaju sprzęt zbudowany jest z silikonowej siatki, która utrzymuje konstrukcję w odpowiednim miejscu oraz dołączonych do niej zębów zapobiegających ślizganiu się po lodowym podłożu. Ogromną zaletą takich produktów jest to, że do ich stosowania nie są wymagane buty o wyjątkowo sztywnej podeszwie. Nowoczesne raczki na buty umożliwiają pokonywanie oblodzonych tras, które w normalnych warunkach są łatwe do pokonania. Ich montaż i demontaż nie nastręcza żadnych trudności.

Rodzaje dostępnych raczków na buty

W specjalistycznych sklepach z artykułami narciarskimi jak np. w Polar Sport znaleźć można wiele rodzajów raczków na buty. Niezalecane jest stosowanie produktów wyposażonych kolce przypominające pinezki. Chociaż tego rodzaju wyroby charakteryzują się niską ceną, zdaniem specjalistów nie spełniają swego zadania i nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas pokonywania oblodzonych tras. Dobrej jakości sprzęt wyposażony jest w metalowe platformy umieszczone pod podeszwą, spięte łańcuszkami wykonanymi z nierdzewnego materiału. Prawidłowo założone raczki powinny stabilnie przylegać do buta. W sprzedaży dostępne są produkty w różnych rozmiarach. Chociaż tego rodzaju nakładki mają charakter bezobsługowy, należy zwrócić uwagę na ich prawidłową konserwację. Pozostawienie mokrych i brudnych raczków sprawi, że szybko zaczną pokrywać się korozją, a okres ich użyteczności ulegnie znacznemu skróceniu.