Jakie są rodzaje opon rowerowych?

Wybór opon rowerowych wcale nie jest prostym zadaniem. Osobom, które nie posiadają wystarczającego doświadczenia może to sprawić duży problem. Nie tylko amatorzy górskich wycieczek rowerowych mogą znaleźć coś dla siebie. W tym artykule tłumaczymy jak wybrać opony rowerowe.

Zakup sprawdzonych opon

Bezpieczeństwo podczas jazdy jest uzależnione w dużej mierze od stanu opon. Należy pamiętać, że opony się zużywają na skutek użytkowania i jest to w pełni normalne. Dobrym pomysłem jest przeprowadzanie regularnych przeglądów. Wtedy możemy mieć pewność, że wszystko jest w porządku i działa jak należy. W tym artykule wyjaśnimy jak wybrać opony rowerowe. Do jazdy po szosie sprawdzi się inny rodzaj ogumienia niż do górskich wycieczek. Warte uwagi są także opony do grząskiego gruntu oraz asfaltu. Takie czynniki jak bieżnik oraz konstrukcja mają istotny wpływ na właściwości opon. W procesie produkcji wykorzystywane są także różne mieszanki. Szczególnie warte uwagi są opony turystyczne oraz miejskie. Najczęściej można spotkać się z rozmiarem 28″, który umożliwia pokonywanie przeszkód, takich jak krawężniki oraz nierówności nawierzchni. Bieżniki takich opon pozwalają zapewnić niskie opory toczenia. Można je także zoptymalizować do twardych nawierzchni, takich jak asfalt. Z reguły są gładkie, ale mogą też posiadać szeroki rowki między bokami lub liczne nacięcia, które ułatwiają jazdę w mokrych warunkach. 

Wybór opon rowerowych

Kluczowa jest także obecność wkładki antyprzebiciowej. Może ona zapobiec przykrym niespodziankom w czasie drogi do pracy lub podczas wypadu za miasto. Takie zabezpieczenie posiada obecnie większość opon, ale zawsze warto się upewnić. Do jazdy po nawierzchni asfaltowej można wykorzystać opony z gładkim bieżnikiem. W mokrych warunkach lepiej zachować szczególną ostrożność, jeśli używamy takich opon. W oponach terenowych można się spotkać z charakterystycznie wyglądającymi klockami bieżnika. To właśnie one są odpowiedzialne za przyczepność w trakcie jazdy, więc warto to zapamiętać. Opony semi-slicki wyposażone są z kolei w bardzo delikatne kostki bieżnika. W sprzedaży są dostępne zarówno opony letnie oraz zimowe. 

Ogumienie kolcowane

W trudnych warunkach pogodowych najlepiej korzystać z ogumienia kolcowanego. Przy wyborze opon do roweru warto zwrócić szczególną uwagę na ich rozmiar. Musi być on dostosowany do wielkości roweru. W rozmiarach 23-622 do 28-622 występują przeważnie opony szosowe. Cechą charakterystyczną jest to, że w dętkach producenci stosują przeważnie wysokie ciśnienie. Regulacja poziomu ciśnienia może znacząco wpłynąć na właściwości ogumienia. Utrzymanie dobrej przyczepności na gładkiej powierzchni jest głównym zadaniem tego typu opon. W oponach szosowych stosowany jest przeważnie gładki bieżnik. Umożliwia on uzyskanie bardzo dużej prędkości, co jest szczególnie istotne w przypadku kolarzy. Takie opony są jednak bezużyteczne w momencie wyraźnego pogorszenia się warunków pogodowych. Do jazdy w trudnym terenie można stosować opony z bieżnikiem mieszanym. W oponach MTB to właśnie bieżnik jest elementem umożliwiającym utrzymanie dobrej przyczepności. Różne rodzaje mieszanek wykorzystuje się przy produkcji opon.