Stylistyka osłony na ramę pod łańcuch rowerowy

osłona na ramę pod łańcuch

Na polskich, internetowych platformach sprzedażowych prawdziwym hitem są designerskie osłony na ramy rowerowe. Mają one nie tylko chronić je przed bezpośrednim oddziaływaniem łańcucha rowerowego, ale też… ładnie wyglądać. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki, toteż warto im się przyjrzeć.

Imitacja karbonu

Niektóre wyczynowe rowery posiadają ramę wykonaną z carbonu. Włókno węglowe – bo o nim mowa – wygląda zupełnie inaczej, niż np. aluminium lub stal. Z tego też powodu osłony na ramę pod łańcuch są często dopasowane kolorystycznie do ramy wykonanej z włókna węglowego. Co ciekawe, takie designerskie osłony są dość drogie. O ile typowa osłona na ramę pod łańcuch może kosztować 15 – 40 złotych, o tyle osłona imitująca carbon jest wyceniana przez sprzedawcę nawet na 80 – 100 złotych.

Oryginalne osłony dla oryginalnych rowerzystów

Czasem zdarza się, że osłona na ramę pod łańcuch w ogóle nie odnosi się do koloru ramy. Niektóre osłony posiadają specjalne, rzucające się w oczy wzory, dzięki którym rama prezentuje się ładnie i kolorowo. Jeśli jej kolorystyka utrzymana jest w czarnej tonacji, to żółto lub niebiesko ubarwiona osłona na ramę pod łańcuch będzie prezentować się świetnie (przykładowe modele można znaleźć tutaj). Istnieje również możliwość zamówienia indywidualnej osłony, której kształt i forma będą dopasowane do własnych preferencji.

osłona na ramę pod łańcuch

Personalizacja roweru

Jak widać, niektórzy dążą do tego, aby ich osłona na ramę pod łańcuch była jak najmniej widoczna i by jak najbardziej zlewała się z konstrukcją roweru. Inni z kolei chcą za jej pomocą przyozdobić swój jednoślad w niecodzienne dekoracje. Trzeba jednak pamiętać, że osłona ta pełni głównie rolę ochronną i jest tak samo podatna na zanieczyszczenia jak cała konstrukcja jednośladu.

Podsumowując, osłona na ramę pod łańcuch musi przede wszystkim obejmować ją i skutecznie chronić przed tarciem ze strony łańcucha.