Czym jest lonża i do czego służy?

Wspinaczka górska to pasjonująca dyscyplina sportu. Trzeba jednak powiedzieć, że wymaga ona ogromnej techniki, która musi być wypracowana. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że przydatna jest technika, ale też nie można zapomnieć o tym, że liczy się również dobry sprzęt. Jeżeli nie mamy ze sobą wartościowego sprzętu, to szczególnie nie jest to wskazany sport dla amatorów. Zapewne znawcy lonży wiedzą czym jest lonża, natomiast nie każdy amator to wie. 

Czym jest lonża?

Lonża https://www.polarsport.pl/wspinaczka/prace-wysoko/lon.html to sprzęt, który wykorzystywany jest do wspinaczki, a raczej do autoasekuracji na drogach wspinaczkowych typu via ferrata. Ma ona na celu asekurować upadki. Pierwszy sposób to umożliwiający to metalowa płytka, która poprzez stopniowo zrywający się sznur łagodzi upadek. Ktoś może zapytać jaka jest różnica pomiędzy lonżą a karabinkiem wspinaczkowym. Nie można zapomnieć jednak o tym, aby jedna końcówka była zawsze wpięta w linę asekuracyjną. Dzięki absorberowi energii każdy z naszych upadków jest mniej bolesny w skutkach, bo przecież w normalnym warunkach każdy z nich nas boli i pozostawia ślady na ciele.

Szukając pozostałych zalet lonży, to na pewno trzeba powiedzieć o tym, aby wybrać taką, która jest zgodna z normami EN 958. Na rynku nie brakuje produktów, które jakościowo są bardzo słabe i nie zapewnią bezpieczeństwa. Niestety, niektórzy je wybierają nie mając świadomości, że cena czasem odgrywa spore znaczenie i lepiej jest dopłacić „parę złotych”, aby mieć lepszy produkt. Najgorsze co można zrobić, to kupić lonżę domowej produkcji, która jest wykonana z nieznanego materiału. Na samym końcu należy pamiętać, że tutaj chodzi o nasze zdrowie i jeżeli coś nam się stanie w sprzęcie złej jakości, to sami będziemy sobie winni.

Czy via ferrata jest bezpieczna?

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć dwojako. Jeżeli osoba wspinająca się jest doświadczona, to zapewne nie będzie większych problemów. Generalnie via ferrata jest uważana za trasę bezpieczną, ale zasady bezpieczeństwa obowiązują wszystkich. Tak naprawdę każdy wie, że o błąd naprawdę nie jest trudno, więc musimy wrócić do tego, co mówiliśmy wczesniej, a więc sprzętu. To od niego bardzo wiele zależy, a zapewne nasze zdrowie cenimy sobie w stopniu wysokim, co sprawia, że o oszczędnościach nie ma mowy.

Mówiliśmy wcześniej o absorberze energii, który jest wydajny i nie wymaga wielkich umiejętności montażowych. Należy również podkreślić, że w lonżach stosuje się też specjalne karabinki i mają większy prześwit aniżeli zwykłe karabinki wspinaczkowe – zamek otwiera się o wiele szybciej.