Wycieczka w góry? Nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej

Plan wycieczki, oprócz ustalonej trasy i godziny rozpoczęcia wędrówki górskiej, powinien obejmować również dobrze spakowany ekwipunek. Góry to cudowne miejsce do spaceru, jednak oprócz niewątpliwych zalet, spacer może zamienić się w koszmar dla osoby nieprzygotowanej. Wyjście w góry często wiąże się z kilkugodzinnym marszem po trudnym terenie, a bezpieczne schroniska umieszczone są od siebie w znacznej odległości. Zabranie ze sobą wody i przekąsek, które utrzymają ciało w dobrej kondycji, jest bardzo ważne. Do istotnych kwestii należy również dobranie odpowiedniej odzieży. Czy warto ze sobą zabrać kurtkę przeciwdeszczową?

Podstawowy element wyposażenia turysty górskiego- kurtka przeciwdeszczowa

Warto wiedzieć, że pogoda w górach, zwłaszcza w wysokich partiach, potrafi bardzo szybko ulec zmianie. Można na szlak wejść podczas pięknej słonecznej pogody, by po godzinie padał obfity deszcz i wiał silny wiatr. Takie niespodzianki w górach to nic nadzwyczajnego. Im wyżej się wchodzi, tym odczuwa się większy chłód. Szlak mogą spowijać mgły, a większa wilgotność wnikać w odzież. Dlatego to takie ważne by zewnętrzna warstwa odzieży chroniła ciało przed warunkami atmosferycznymi. Kurtka przeciwdeszczowa to ważny element ochronny przed deszczem i wiatrem. Często nie zajmuje dużo miejsca w plecaku, zwinięta w kompaktowy sposób. Można nabyć kurtki wodoodporne 3w1 i w razie potrzeby dopiąć kurtkę do już noszonego na sobie polaru. Taka kurtka powinna posiadać:

  • określoną membranę wodoszczelności, 
  • dodatkową wentylację np. pod pachami.

Kurtki wodoszczelne stanowią ratunek przed załamaniem się pogody. Warto również zwrócić uwagę na to, czy kurtka ma zwężane mankiety oraz odpowiedni kaptur. Co jeszcze warto spakować do plecaka?

Co do plecaka na wycieczkę górską zimą?

Plecak górski już sam w sobie stanowi element ekwipunku turysty. Zawartość powinna zabezpieczać przed różnymi możliwymi przeciwnościami i przeszkodami. W porze zimowej podczas marszu szlakami górskimi nieodzowne są raki. Oblodzone ścieżki górskie już od niższych partii mogą stanowić wyzwanie nie do pokonania. Kolejna rzecz to ciepłe, komfortowe i elastyczne rękawiczki chroniące dłonie oraz pożywna wysokoenergetyczna żywność i ciepła kawa/herbata w termosie. Przydatna jest też czołówka, ponieważ podczas długiego marszu w górach może zaskoczyć zmierzch. 

Wybierając się na szlak górski warto zadbać o tak podstawowe rzeczy w plecaku jak kurtka przeciwdeszczowa – taka. Dzięki membranie chroniącej przed wiatrem i deszczem piesza wycieczka stanie się świetnym wspomnieniem, a nie przykrym doświadczeniem.