Rower turystyczny wady i zalety

Jazda na rowerze od dawna nie jest już uważana tylko za zwykłą rozrywkę dla dzieci, lecz stała się ostatnimi czasy bardzo popularnym sportem, oraz możliwością realizowania rekreacyjnych wycieczek. Z tego powodu znacznie rozwinął się rynek rowerów, czego doskonałym dowodem są rowery turystyczne. Jakie są wady i zalety takich rowerów, a także jak się je powinno wybierać?

Czym są rowery turystyczne?

Jeśli chce się zrozumieć zasady wybierania rowerów turystycznych, a także to, jakie są ich mocne oraz słabe strony, trzeba się przede wszystkim dowiedzieć tego, czym takie modele rowerów w ogóle są i czym się one charakteryzują.

Jak się okazuje, rower turystyczny swoją konstrukcją jest przystosowany do tego, aby rowerzysta mógł w miarę wygodnie przebyć długą drogę w zróżnicowanych warunkach, a co więcej, nawet z niewielkim bagażem. Z tego też powodu posiada on bardzo charakterystyczną ramę, a także odpowiednie koła. Co więcej, daje on również możliwość podczepienia do ramy sakw rowerowych, co zwiększy jego ładowność.

zdjęcie roweru turystycznego pochodzi ze strony sprint-rowery.pl

Jakie są wady i zalety rowerów turystycznych?

Jak więc widać, rower turystyczny z pewnością nie jest zwykłym modelem. Jakie są jego najważniejsze zalety? Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą jest to, że jazda na nim, nawet przez wiele kilometrów, nie męczy rowerzysty w tak dużym stopniu, jak zmęczyłaby jazda przykładowo na rowerze górskim. Wyprostowana pozycja, a także wygodne opony, które doskonale dają sobie radę w szybkiej jeździe po asfalcie, jak i po szutrowej drodze, naprawdę umilają podróż. Oprócz tego warto jeszcze dodać to, że taki rower jest bardzo lekki, wytrzymały, a także doskonale wyważony, więc jazda na nim jest samą przyjemnością.

Oczywiście nie oznacza to wcale tego, że rowery turystyczne są pozbawione wad. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest trudność w ich kupieniu. Zwyczajnie nie są to rowery tak popularne, jak przykładowo wspomniane wcześniej modele górskie czy też nawet nieco bardziej od nich wyspecjalizowane szosowe. Takie rowery sprawiają więc sporo trudności w zakupie, co może prowadzić do licznych błędów i niepotrzebnych nerwów. Oprócz tego dużym minusem dla przeciętnego rowerzysty jest również cena takiego modelu. Oczywiście da się klasyczny model kupić za mniej niż 3 tysiące złotych, lecz prawdziwy dobrej klasy rower to koszt przynajmniej dwukrotnie wyższy.

Jak wybrać rower turystyczny?

Jak zatem widać, choć rower turystyczny ma ogromne zalety, potrafi również sprawić pewne kłopoty. Z racji tego, że najważniejszą jest trudność w zakupie, warto dowiedzieć się przed udaniem się do sklepu, na co powinno się zwracać uwagę, gdy się kupuje taki rower.

Przede wszystkim na wstępie trzeba poprawnie oszacować budżet, czyli ile się na taki rower może przeznaczyć pieniędzy. Po drugie wiedzieć trzeba to, że takie rowery posiadają ogromne wyposażenie, które wpływa na cenę. Warto więc oszacować co się będzie faktycznie potrzebowało, a także co będzie można kupić taniej osobno. Wszystko to może znacznie wpłynąć na cenę danego modelu.