Jak wybrać pierwszy rower szosowy?

Rowery szosowe jeszcze do niedawna kojarzone były głównie z wyścigami profesjonalistów i modą dawnych czasów. Dziś jednak pojazdy te cieszą się rosnącą popularnością wśród amatorów i sportowców na różnym poziomie zaawansowania. Rowery z tej kategorii umożliwiają rozwijanie wyjątkowej prędkości na równej nawierzchni. Między innymi dlatego jazda „szosówką” zdobywa sobie wielu miłośników. Jak wybrać rower szosowy na początek swojej przygody?

Najważniejsze aspekty wyboru

Poszukując odpowiedniego pojazdu należy przywiązać szczególną wagę do dobieranego rozmiaru. Od niego zależał będzie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zaleca się pamiętać o tym, że jazda kolarzówką wymaga przybrania specyficznej pozycji. Właściwa wielkość kół i ramy oraz odpowiednie ustawienie poszczególnych części może w tym przypadku uchronić użytkowników przed bólem i kontuzjami. Aby dopasować wielkość roweru do swojego wzrostu i budowy ciała, najlepiej przymierzyć się do różnych modeli. Możliwe jest odnalezienie tabeli, które wskażą, jakiego roweru powinna poszukiwać dana osoba. Do cenionych rozwiązań zalicza się też możliwość skorzystania z sesji z profesjonalistą, który doradzi jaki rozmiar i dopasowanie poszczególnych elementów będzie najbardziej odpowiednie. Oglądając maszyny w sklepie stacjonarnym warto skonsultować wybór z pracownikami.

Na jaki model warto się zdecydować?

Poszczególne rowery różnią się wieloma parametrami. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana rama. Możliwe jest odnalezienie modeli aluminiowych i wykonanych z karbonu. Ramy z włókna węglowego są lżejsze i lepiej tłumią drgania. Model aluminiowy będzie jednak posiadał niższą cenę. Osoby, które nie planują jeździć bardzo intensywnie mogą ba początku zdecydować się na takie rozwiązanie. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?

Rowery szosowe występują w kilku formach. Początkującym zaleca się zakup modelu typu endurance. Projektuje się je z myślą o bardziej spokojnej, dłuższej jeździe. Aerodynamiczne egzemplarze dedykowane są raczej wyścigom i doświadczonym kolarzom. Dlaczego wspomniany rodzaj pojazdu będzie bardziej odpowiedni dla początkujących? Przede wszystkim, takie rowery umożliwiają przyjęcie nieco bardziej wyprostowanej sylwetki. Wybierając bardziej zaawansowany model, osoby bez doświadczenia mogłyby narazić się na bóle pleców i bioder.

Jakie pedały będą lepsze?

Zastanawiając się nad tym, jaki rower szosowy wybrać, warto przywiązać wagę również do jego poszczególnych części. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy do maszyny dopasować pedały wpinane, czy platformowe. Te drugie mogą zapewnić lepszą równowagę i bezpieczeństwo, szczególnie przy bardzo szybkiej jeździe. Osoby, które kupują pierwszy rower i starają się zredukować koszty mogą zacząć jazdę z pedałami platformowymi. W dowolnym momencie można wymienić je na bardziej zaawansowane. Planując zakup roweru należy pamiętać o doborze sprzętu wysokiej jakości. Warto stawiać na produkty znanych i cenionych firm posiadających doświadczenie w branży.