Na co zwrócić uwagę wybierając bagażnik rowerowy?

Odpowiednio dobrany bagażnik do roweru sprawdzi się zarówno podczas dalekich wypraw, jak i codziennej jazdy po mieście. W tej kategorii odnaleźć można modele o dużym udźwigu pozwalające przewozić bagaże w sakwach oraz lekkie bagażniki pod koszyk. Poszukując odpowiedniego dla siebie rozwiązania należy zwrócić uwagę na materiał wykonania i sposób montażu. Jak wybrać bagażnik do roweru, który dobrze spełni swoje zadanie?

Bagażnik tylny –  z jakiego materiału?

Najbardziej popularne bagażniki do rowerów produkowane są ze stali i aluminium. W ostatnich czasach coraz większą wagę odgrywa lekkość jednośladów. Ze względu na wzrost popularności wielu rowerowych dyscyplin i poruszania się tymi pojazdami na dłuższych trasach, niewielka waga odgrywa tu bardzo ważną rolę. Osoby, którym zależy właśnie na tym aspekcie powinny rozważyć zakup bagażników z aluminium. Co warto o nich wiedzieć?

Aluminiowe bagażniki ważą zwykle 600-800 g. Dzięki temu nie wpływają znacznie na ciężar roweru. Ich maksymalny udźwig może wynosić ok. 20 lub nawet 35 kg. Zwykle dostosowane są też do przewożenia sakw. Decydując się na ten materiał wiele osób obawia się tego, że bagażnik mógłby pęknąć. Problem ten dotyczy jednak zwykle modeli niskiej jakości. Ryzyko można znacznie zminimalizować korzystając z akcesorium zgodnie z zaleceniami producenta. Co należy wiedzieć o bagażnikach stalowych?

Solidny bagażnik ze stali – dla kogo?

W przypadku modeli stalowych ryzyko pęknięcia jest niższe. Ich dużą zaletą jest to, że w razie uszkodzenia, bagażnik można zespawać. Zwykle jest to lepszy wybór dla osób, dla których lekkość roweru nie odgrywa aż tak dużej roli. Stalowy bagażnik jest średnio ok. 1 kg cięższy od swojego aluminiowego odpowiednika. Warto jednak wiedzieć, że przedmioty z tej kategorii mają też często nieco większy udźwig.

Stalowe elementy uznawane są za solidne rozwiązanie, które sprawdzi się podczas przewożenia wielu rzeczy. Możliwe jest odnalezienie bagażników z tego materiału o niewielkim ciężarze, zwykle wiąże się to jednak z dużym kosztem.

Bagażniki rowerowe – sposoby montażu

Planując zaopatrzyć się w bagażnik do roweru należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób mocuje się go do pojazdu. Dużą popularnością cieszą się tutaj modele przyczepiane do specjalnych otworów w ramie. Jest w nie zaopatrzona większość pojazdów. To wygodna i polecana opcja. Jeśli jednak rower nie jest przystosowany do takiego rozwiązania, można skorzystać z otworów dedykowanych błotnikom. Bagażniki z tej kategorii cenione są przez osoby jeżdżące z sakwami, ponieważ dla lepszego rozłożenia ciężaru często są zaopatrzone w boczne wsporniki.

Problematyczne mogą okazać się sytuacje, w których rama roweru nie posiada otworów, a pojazd wyposażony jest w system pełnej amortyzacji. Wówczas jedyną opcją może okazać się przymocowanie bagażnika do sztycy. Należy jednak wiedzieć, że takie elementy mają zwykle niewielki udźwig i nie są polecane jako rozwiązanie na wyprawy  bagażem. Elementy dostosowane do zapotrzebowania pozwolą korzystać z roweru w wygodny sposób.