Buty do wspinania – jak je wybrać?

Wspinaczka górska to bardzo popularny oraz ciekawy sport. Dobrze jest jednak pamiętać, o tym, aby przed taką wspinaczką dobrze się ubrać, co zapewni nam bezpieczeństwo na szlaku. Dlatego też świetnym wyborem są buty wspinaczkowe, które między innymi chronią naszą stopę przed różnymi uszkodzeniami, które mogą zdarzyć się na szlaku.

Czemu warto mieć buty wspinaczkowe?

Przede wszystkim dlatego, że buty wspinaczkowe są:

  • odporne na różnego rodzaju zarysowania,
  • wykonane dokładnie i solidnie,
  • wytrzymałe na różne warunki pogodowe,
  • wykonane tak, że dają maksymalną przyczepność w trakcie wspinaczki.

Dobrze jest też dodać, że buty wspinaczkowe są najczęściej zapinane na rzepy, dzięki czemu nie ma obawy, że w trakcie wspinania się sznurówka mogłaby przeszkodzić, co byłoby bardzo niebezpieczne. Rzepy są solidne i dobrze się trzymają. Tego rodzaju obuwie jest dostępne w różnych kolorach oraz rozmiarach, przez co każdy może dobrać takie buty, które mu najbardziej odpowiadają. Co ważne, to są to buty, które są oferowane zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Gdzie można kupić buty wspinaczkowe?

Buty wspinaczkowe są obecnie dostępne w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, przez co ma się ogromny wybór tego obuwia. Warto jednak wybierać specjalistyczne sklepy, które oferują sprawdzone buty do wspinania, przez co mamy pewność, że będą one bezpieczne i będą spełniały wszystkie nasze wymagania. Świetnym miejscem jest sklep internetowy Polar Sport, w którym można wybrać buty wspinaczkowe pod względem kolorów, rozmiarów oraz wszystkich norm bezpieczeństwa, które zapewniają prawidłową wspinaczkę. Gdy decydujemy się na sklep internetowy, to można zrobić zakupy bez wychodzenia z domu, co jest niewątpliwym plusem takich zakupów.

Co jeszcze warto mieć do wspinaczki?

Warto też pamiętać, że do wspinaczki oprócz butów wspinaczkowych dobrze jest mieć dopasowane odpowiednią odzież oraz kask czy rękawiczki. Dzięki temu da się komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie wspinać po różnych ścianach wspinaczkowych, jak i w terenie. Niewątpliwie potrzebne są także akcesoria takie jak linki czy uprząż, co powoduje to, iż można się w nich bezpiecznie wspinać. Dobrze jest pamiętać, aby uprząż była idealnie dopasowana do naszego ciała, co chroni nas przed ewentualnym upadkiem. Należy także pamiętać, że przed wspinaniem dobrze jest sprawdzić kilka razy, czy wszystkie akcesoria oraz obuwie są prawidłowo włożone.

Buty wspinaczkowe najczęściej mają odblaskowe kolory, przez co wspinacz jest widoczny z daleka, dzięki czemu w razie potrzeby można mu pomóc. Dobrze jest też dodać, by po każdej wspinaczce umyć buty, dzięki czemu będą mogły nam posłużyć przez wiele sezonów.