Oświetlenie do roweru – najwązniejsze wyposażenie

oświetlenie rowerowe

Każdy miłośnik dwóch kółek powinien zadbać o prawidłowe oświetlenie swojego pojazdu. To bardzo ważne i koniecznie należy dbać o to, by rower był dobrze widoczny na drodze. Warto jednak przypomnieć sobie, dlaczego oświetlenie rowerowe jest obowiązkowym elementem każdego roweru.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Oświetlenie w znacznym stopniu wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Rower jest dobrze widoczny, a co za tym idzie, jest większe prawdopodobieństwo, że kierowca nadjeżdżającego samochodu zdąży zauważyć rowerzystę, co pozwoli na uniknięcie wypadku. To bardzo ważne, bo bez wątpliwości rower ma małe szanse na wyjście bez szwanku ze zderzeniem z samochodem. Dlatego właśnie tak istotne jest prawidłowe jego zabezpieczenie. Sprawne i wyraziste oświetlenie to podstawa. Oczywiście warto też założyć kask, a w niektórych wypadkach też dodatkowe ochraniacze np. na dłonie oraz kamizelkę odblaskową. Jest ona szczególnie przydatna podczas jazdy po zmroku, bo może skutecznie odbijać światło nadjeżdżających pojazdów.

oświetlenie rowerowe

Komfort jazdy w pochmurne dni oraz nocą

Nie ulega wątpliwości, że oświetlenie rowerowe ułatwia jazdę także samemu rowerzyście. Dzięki niemu może on dobrze widzieć drogę, która znajduje się przed nim. To ważne, bo przecież każdy musi widzieć, gdzie jedzie. W ten sposób można uniknąć zderzenia z przeszkodami, zorientować się w terenie oraz uniknąć kolizji z innymi pojazdami. Bez prawidłowego oświetlenia jazda po zmroku jest bardzo trudna lub nawet niemożliwa. Czasami rowerzyści ratują się, używając lamp czołowych zamontowanych na kasku. Niestety nie są one tak skuteczne, jak lampy rowerowe. Nie oświetlają one tyłu pojazdu, a ich promień zwykle jest skierowany zbyt wysoko, by dobrze oświetlać drogę. Takich lamp powinno się używać wyłącznie jako dodatkowego rodzaju oświetlenia, które nie może zastąpić zwykłych lamp.