Rodzaje przerzutek oraz ich zastosowanie

przerzutki Shimano

Przerzutki stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego roweru, niezależnie od tego, czy jest to rower miejski, crossowy czy też może górski. Element ten w znacznym stopniu ułatwia jazdę rowerem oraz sprawia, że staje się ona przyjemniejsza. Istnieje wiele rodzajów przerzutek, które różnią się od siebie przeznaczeniem, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dopasować je do posiadanego przez nas roweru oraz najczęściej wybieranego typu nawierzchni. Jakie rodzaje przerzutek można wyróżnić oraz jak dopasować ten element do naszych potrzeb? Odpowiedz na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jakie rodzaje przerzutek można wyróżnić?

Niezależnie od marki przerzutek, dzielą się one na trzy główne kategorie. Pierwszą z nich są przerzutki MTB, które stosowane są w rowerach górskich. Nieco rzadziej można spotkać je w rowerach crossowych oraz trekkingowych.

Kolejnym rodzajem przerzutek są przerzutki szosowe, które posiadają znacznie lżejszą budowę niż ty wymienione wyżej. Najczęściej stosuje się je w rowerach crossowych, które przeznaczone są do jazdy po asfalcie oraz szutrze. Można je również spotkać w rowerach trekkingowych, przeznaczonych do jazdy rekreacyjnej.

Do ostatniej kategorii należy zaliczyć przerzutki trekkingowe. Znając podział przerzutek, powinniśmy bez problemu dopasować je do posiadanego przez nas sprzętu.

przerzutki Shimano

Shimano – jeden z kluczowych producentów przerzutek

Jednym z kluczowych producentów przerzutek rowerowych jest firma Shimano. Większość rowerów, które można spotkać na drogach wyposażonych jest właśnie w przerzutki Shimano.

Ten pochodzący z Japonii producent posiada w swojej ofercie wiele rodzajów przerzutek, które różnią się od siebie parametrami oraz zastosowaniem. Znając kategorie przerzutek rowerowych, bez trudu będziemy w stanie wybrać odpowiednie przerzutki Shimano dla naszego roweru.