Na co zwrócić uwagę kupując rower z silnikiem elektrycznym?

Rower elektryczny miejski

Rynek rowerów elektrycznych stał się już równie bogaty co rowerów tradycyjnych. Rower dobieramy do naszych potrzeb, mogą to być jednoślady z przeznaczeniem na trasy miejskie, na trudniejsze i dłuższe trasy w terenie jak i te przystosowane do terenów górskich. Nie ważne jaki to będzie rower elektryczny to daje on nam możliwości o jakich jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy pomarzyć. Z pomocą takiego roweru przemieszczanie się staje się niezwykle wygodne i proste. Zalety rowerów elektrycznych doceniono już jakiś czas temu w Europie Zachodniej, dla przykładu w Holandii już ponad połowa sprzedawanych obecnie rowerów posiada wbudowany silnik.  

Rodzaj silnika

Ważną rzeczą, na jaką musimy zwrócić decydując się na rower elektryczny jest jego napęd. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, wpływ na ten stan rzeczy mają oprócz marki również komponenty z jakich konstrukcja jest wykonana. Przy rowerze elektrycznym istotne jest gdzie sam motor jest zainstalowany. Silnik montowany w piaście jest bardzo wygodny i praktyczny ale tylko wtedy gdy rower będzie nam służył do jazdy po prostych miejskich drogach, nie sprawdzi się on w warunkach znacznych wzniesień. Poszukując modeli bardziej ekonomicznych to w większości przypadków silnik będzie umieszczony w tylnym kole, rozwiązanie to może i tańsze, ale ma też pewne wady, gdyż łatwiej wpaść w poślizg. Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest silnik umiejscowiony centralnie w ramie, takie jednoślady są też niestety rozwiązaniem najdroższym.

Rower elektryczny trekkingowy

Moc jednostki napędowej

Idealna moc dla silnika rowerowego to około 250W. Moc ograniczona jest niestety przepisami, wedle literatury prawa, jednośladem możemy poruszać się z maksymalną prędkością 25km/h. Znajdziemy oczywiście rowery z silnikami o mocy 350W lub nawet i 750W, jednak posiadają one blokadę. Blokadę możemy zdjąć, jednak pełną moc możemy wykorzystywać tylko i wyłącznie po za drogami publicznymi.