Jak wybrać raki na buty

Niezależnie od tego, czy planujemy zimowe wejście na tatrzańskie szlaki, czy też pragniemy spędzić odrobinę czasu na bieszczadzkich szczytach musimy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Udawanie się w tego typu miejsca bez raków na buty stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Różne rodzaje raków

Raki, czyli specjalistyczna metalowa lub aluminiowa platforma z kolcami przyczepiana do obuwia za pomocą systemu mocowań to niezbędny element wyposażenia zarówno turysty, jak i profesjonalnego wspinacza.

To, jaki rodzaj raków na buty będzie dla nas odpowiedni jest uzależnione przede wszystkim od trudności szlaku, naszego doświadczenia oraz od posiadanego przez nas obuwia.

Odpowiednie obuwie

Zanim zaczniemy wybierać raki na buty w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy będą one pasowały do naszego obuwia. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić buty jest wysoki poziom sztywności. Buty miękkie są w pełni niekompatybilne z tego rodzaju sprzętem i uszkodzą znajdujący się w rakach metalowy łącznik. Jedynym rodzajem raków, które mogą być włożone na zimowe buty nieprzeznaczone stricte do wspinaczki są kieszonkowe raki na buty.

W przypadku innych rodzajów raków musimy być wyposażeni w profesjonalne obuwie, które posiada ranty, czyli odpowiednie wgłębienia na system mocowań. Ranty mogą wystąpić jedynie na pięcie lub zarówno na pięcie, jak i z przodu buta. W pierwszym przypadku możemy założyć raki półautomatyczne, a w drugim raki automatyczne.