Nordic walking

Kije do Nordic Walking

W zdrowym ciele…

Z każdym dniem pogoda robi się coraz ładniejsza. Coraz bardziej wiosenna. Ptasi trel zachęca do wyjścia z domu na przyjemny spacer. Zima zrobiła z nas kanapowych leniuchów owiniętych kocem, z kubkiem herbaty w ręku. Krótkie dnie i plucha raczej nie zachęcały do wyjścia z domu. Co innego wiosną, gdy przyroda budzi się do życia a ciało wysyła nam sygnały, ze ma ochotę trochę się poruszać. Może teraz jest dobry czas na realizację noworocznego postanowienia: od jutra zacznę ćwiczyć?

A może spacer?

Z podjęciem aktywności fizycznej jest różnie. Bywają dni, kiedy w przypływie energii i jakiejś wewnętrznej potrzeby mówimy sobie, że od poniedziałku idziemy biegać. I czasami faktycznie idziemy. Biegamy w poniedziałek, wtorek i środę… a we czwartek wszystko nas boli i robimy sobie przerwę. Ci zdeterminowani faktycznie wracają do sportu Usaina Bolta i marzą nawet o miejskim maratonie. Ci mniej wytrwali przerwę wydłużają w nieskończoność, zamiast znaleźć sobie nową pasję. Chodzenie z kijkami na przykład.

Nordic Walking

W społecznej świadomości funkcjonuje mit, że chodzenie z kijkami to sport dla starszych osób. Skąd się wziął? O to trzeba zapytać tych, którzy nigdy nornic walking jeszcze nie spróbowali, a już mają o nim swoje zdanie. Rekreacyjny marsz z kijkami to przecież świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą się trochę poruszać i zadbać o swoją kondycję. I sylwetkę. Zdrowsza alternatywa zwykłego spaceru  nie tylko angażuje więcej partii mięśni, ale również usprawnia układ oddechowy i odciąża stawy. A nie ma nic przyjemniejszego niż relaks całego ciała, który przy okazji spala kalorie.

Kije do Nordic Walking

Nordic Walking to sport dla każdego, bez względu na wiek. Przyjemność ze spaceru zależy jedynie od odpowiednio dobranego sprzętu. A tego w asortymencie sportowych sklepów nie brakuje. Podstawa to odpowiednio dobrane kijki do Nordic Walking (https://www.krakowsport.pl/pol_m_Turystyka_Kije-Nordic-Walking-211.html). By były odpowiednio dopasowane, należy stanąć prosto, kije ustawić pionowo do siebie i sprawdzić, czy kąt ugięcia w łokciu wynosi 90 stopni. Jeśli tak, znaleźliśmy model dla siebie. Jeśli jednak nie możemy sprawdzić długości bezpośrednio, wybór kijków do Nordic Walking ułatwi nam wzór: nasz wzrost x 0,68 = długość kijków. Warto postawić na kije teleskopowe, z regulowaną długością oraz takie, które mają wygodną rękojeść i mocne groty do wbijania się w podłoże. Przydatne są też zaczepy na nadgarstki, dzięki którym podczas odpychania kije nie wyślizgną się nam z dłoni. I gdy już kupimy odpowiedni model, niech nic nie powstrzymuje nas przed spacerami przez cały rok.