Moda męska jest w stosunku do mody damskiej dość uproszczona, ale nie oznacza to, że nie panują w niej pewne ściśle określone reguły. Warto podkreślić, że panów również obowiązuje ubiór stosowny do okazji. To świadczy nie tylko o klasie i dobrym smaku, ale także o poszanowaniu innych osób. Jak zatem wybrać fason i rodzaj spodni stosownie do okazji? Które rodzaje spodni nadają się na spotkania formalne, a które można nosić po pracy?
Materiał, z którego wykonane są spodnie
Jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze spodni jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Bawełna pozwala skórze oddychać i zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza. To właśnie z bawełny wykonane są chinosy, które są czymś pomiędzy formalnymi spodniami wizytowymi, a niezobowiązującymi jeansami.
Spodnie garniturowe czy klasyczne z reguły są wykonane z nieco bardziej szlachetnego materiału, na przykład z wełny. Denim, czyli tkanina, z której wykonane są jeansy, jest doskonale znana każdemu. Denim jest jednak materiałem o niskim stopniu formalności.
Rodzaje i fasony spodni na formalne spotkania
Spodnie męskie możemy sklasyfikować ze względu na ich fasony oraz rodzaje. Rodzajami spodni, które są odpowiednie na formalne spotkania są spodnie garniturowe, klasyczne oraz wizytowe. Coraz częściej jednak zdarza się, że dress code firmy akceptuje wspomniane już chinosy, ze względu na ich funkcjonalność podczas upalnych dni.
Wszystkie rodzaje spodni formalnych występują w różnych fasonach. Absolutną klasyką jest oczywiście fason regular, czyli spodnie o całkowicie prostych nogawkach. Choć miłośnicy ponadczasowej klasyki z pewnością doceniają uniwersalność tego fasonu, warto podkreślić, że nie każdy z panów wygląda w nim korzystnie. Biorąc pod uwagę obecne trendy i wybory mężczyzn, największą popularnością cieszy się fason typu slim. Są to spodnie, które są dobrze dopasowane w udach i nieco luźniejsze na wysokości łydek. Zdecydowana większość mężczyzn prezentuje się korzystnie w tym fasonie.
Spodnie męskie w niezobowiązujących stylizacjach
Spodniami, które zasługują na miano najbardziej nieformalnych, są oczywiście jeansy. Niegdyś jeansy dostępne były wyłącznie w kolorze niebieskim. Obecnie produkowane i sprzedawane w masowych ilościach jeansy występują w niemalże każdym wariancie kolorystycznym i w każdym fasonie.
Joggery to symbol jednej z popularnych subkultur przełomu lat XX i XXI wieku. Są to luźne, szerokie spodnie o obniżonym kroku, najczęściej wykonane z jeansu. Uliczny wydźwięk tego fasonu sprawia, że raczej nie nadaje się on do noszenia podczas formalnych spotkań i uroczystości. Jest jednak ciekawą propozycją dla osób, które lubią oldschool, oczywiście w godzinach wolnych od pracy.
Fasonem, który wzbudza sporo kontrowersji jest skinny. Spodnie skinny mocno opinają nogi na całej ich długości. Panowie o zbyt chudych lub zbyt umięśnionych nogach wyglądają w tym fasonie bardzo niekorzystnie. Tak naprawdę trudno znaleźć mężczyznę, który dobrze prezentuje się w opiętych rurkach. Podobnie jest z fasonem bootcut, którego współcześni mężczyźni unikają jak ognia. Cieszące się ogromną popularnością w latach 70 dzwony, dziś dla wielu prezentują się dość komicznie.
Jak wybrać spodnie męskie?
Wybierając spodnie męskie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Oczywiście ważną sprawą jest już wspomniany rodzaj tkaniny oraz rodzaj i fason spodni. Spodnie wybieramy w zależności od poziomu formalności i tego, jak i kiedy będą noszone.
Istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest także typ sylwetki. Niektóre fasony mogą sprytnie zatuszować pewne defekty. Inne z kolei mogą jeszcze bardziej je uwydatnić. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakim fasonie prezentujemy się najkorzystniej, zapytajmy o radę doświadczonego sprzedawcę.
Warto pamiętać, że spodnie męskie nie mogą być za ciasne ani zbyt szerokie w pasie. Ściskanie paskiem zbyt szerokich spodni sprawi, że będą się one marszczyć tworząc bardzo nieestetyczne fałdy.
Zwróćmy także uwagę na długość nogawki. Uznaje się, że spodnie o prostej nogawce powinny zachodzić na but. Z kolei długość nogawki w fasonach o zwężanym dole powinna sięgać za kostkę.