Jazda na rowerze sprawia sporo radości, dlatego coraz więcej osób zaczyna uprawiać ten rodzaj sportu. Niezależnie od tego, czy uprawia się kolarstwo zawodowe czy amatorskie, odpowiedni sprzęt i ubrania na rower na pewno się przydadzą. Kompletując garderobę do uprawiania sportu, nie można zapomnieć o skarpetkach kolarskich. Jest to element stroju, który często bywa pomijany i bagatelizowany, a jego rola jest dość istotna. Dlaczego osłona na stopy jest potrzebna i jak wybrać skarpetki kolarskie?
Po co rowerzyście skarpety?
Zdawać by się mogło, że takie detale jak skarpetki w ogóle nie mają wpływu na komfort i technikę jazdy. Tymczasem nic bardziej mylnego. Profesjonalne skarpetki dla kolarza pozwalają mu rozwijać większe prędkości i bezpiecznie pokonywać kolejne kilometry. Stopa w bucie bez skarpetki mogłaby się nadmiernie ślizgać, wywołując ogromny dyskomfort oraz ryzyko przewrócenia się, gdy but zjedzie z pedału. Podczas jazdy stopy się pocą, więc skarpetka ma za zadanie wchłaniać nadmierną wilgoć. Gdyby jej nie było intensywna jazda z pewnością nie sprawiałaby aż takiej przyjemności. Ponadto, stopy w skarpetach są bardziej odporne na tarcia i kontuzje. Właśnie dlatego skarpety kolarza muszą być odpowiednio długie.
Dlaczego skarpetki na rower są takie długie?
Na pierwszy rzut oka skarpety kolarskie mogą się wydawać kuriozalne. Osoby, które niezbyt dobrze znają się na tej dyscyplinie sportu mogą być zdziwione, ponieważ widok kolarza w naciągniętych do połowy łydki skarpetach początkowo śmieszy laików. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że długość skarpetek kolarskich wynika z bardzo wielu powodów. Stopy stykają się z rowerem i mogą być szczególnie narażone na kontuzje. Długie skarpety chronią delikatną skórę stóp. Pomagają także chronić nogi przed wychłodzeniem. Palce i pięty w takich skarpetkach są dodatkowo wzmocnione, aby nie było im zimno. Kolarzom przychodzi jeździć w bardzo zróżnicowanych warunkach. Czasem pada deszcz i tworzą się kałuże. Skarpety nie pozwalają, aby woda przeniknęła do wnętrza buta. Dzięki niej nie dostają się do niego również drobne kamyczki, żwirek czy piasek. Jeśli ktoś zastanawia się jak wybierać skarpety kolarskie, właśnie powinien wiedzieć, że im dłuższe, tym lepsze.
Z jakiego materiału powinny być wykonane skarpety do kolarstwa?
Stopy muszą „oddychać” . Aby tak się stało skarpetki powinny być wykonane z materiałów zapewniających prawidłową termoregulację. Najczęściej robi się je z elastanu, polipropylenu lub poliamidu. Odpowiedni rodzaj surowca jest w stanie sprawić, że osoba jadąca na rowerze w ogóle nie czuje, że ma na nogach skarpetki, co jest ważne przy upałach. Na zimę kupuje się solidniejsze skarpetki z dodatkową warstwą materiału. Skarpety przyjazne stopie redukują nadmierną potliwość. Do jazdy na rowerze lepiej nie stosować skarpet bawełnianych lub akrylowych, gdyż nie zapewnią one optymalnej przewiewności. Nie chodzi przecież o to, by katować się nieprzyjemnym treningiem na rowerze, ale o to, by jeździć z pasją i prawdziwą satysfakcją.